عمر باتری ماشین و 5 راه افزایش طول عمر باطری خودرو

افزایش عمر باتری ماشین

مقدمه

باتری ماشین، از جمله اصلی ترین قسمت های یک خودرو می باشد که باید مالک در نگهداری هرچه بهتر آن کوشا باشد. ماشین که یک وسیله مصرفی است، نیاز به انرژی برای حرکت دارد. این انرژی توسط باتری تامین می شود. عمر باتری ماشین در این حالت، بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا تمام فرآیند های کارکردی خودرو به این عامل بستگی دارد. بنابراین بسیار مهم است که شرایط نگهداری هرچه بهتر باتری خودرو را فراهم کنیم و با راهکار های اصولی، مانع از کاهش عمر آن شویم. در این مقاله، می خواهیم بررسی کنیم که عمر باتری ماشین به چه عواملی مرتبط است و چگونه می توان با راهکار های مفید، عمر آن را افزایش داد. اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات در این زمینه می باشید یا می خواهید با این روش ها، عمر باطری ماشین خود را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید تا به مطالب مفید، ارزشمند و سودمندی دست پیدا کنید.

چه عواملی روی عمر باتری ماشین تاثیر می گذارند؟

برای اینکه بتوانیم عمر باتری ماشین را افزایش دهیم، نیاز است ابتدا بررسی کنیم که چه عواملی روی این فاکتور کلیدی، تاثیر می گذارند. همینطور می توانیم از روش معکوس نیز استفاده کنیم و دلایل کاهش عمر مفید باتری را نیز بیان کنیم. در ادامه به این موارد اشاره ای خواهیم داشت.

 • یکی از مهم ترین و شاید اصلی ترین دلایلی که باعث می شود از عمر باتری ماشین کاسته شود، دمای هوا می باشد. قطعا عملکرد باتری های خودرو در دمای بسیار گرم یا بسیار سرد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، هوایی که دارای رطوبت زیاد باشد هم می تواند روی عملکرد باتری، تاثیر نامناسبی بگذارد. به همین علت در محیط هایی که دارای گرما یا سرمای بسیار زیادی می باشند، عمر باتری خودرو زودتر رو به افول پیش می رود.
 • دینام در خودرو، یک قطعه بسیار مهم است که عملکرد باتری را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دینام در واقع قطعه ای می باشد که وظیفه شارژ کردن باتری خودرو را برعهده دارد. به همین علت است که هر وقت خودرو روشن نمی شود، علاوه بر باتری باید دینام را نیز بررسی کنیم. عدم کارکرد صحیح دینام، باعث می شود باتری خودرو به سرعت خالی شود و عمر مفید آن کم و کمتر شود.
 • خاموش و روشن کردن مداوم خودرو، دیگر عاملی می باشد که می تواند عمر باتری خودرو را کاهش دهد. این موضوع باعث لایه لایه شدن اسید در باتری خودرو شده و آسیب دیدن صفحه ها و در نهایت کاهش عمر باتری را در پی دارد. به همین علت ممکن است انجام سفرهای کوتاه یا توقف های فراوان، باعث کاهش عمر باتری خودرو شود. البته باتری هایی تولید شده اند که مناسب این موقعیت ها می باشند.

در صورت خرابی باتری ماشین و نیاز به تعویض باتری ماشین در محل میتوانید با خدمات امداد باتری شبانه روزی خودرو کیهان باتری تماس بگیرید تا خیلی سریع در محل شما بدون هزینه حمل و نصب باتری ماشین شما را تعویض کنند و سیستم برق خودرو شما رو تست کنند و بهتون تحویل بدهند و بعد مبلف باتری رو دریافت کنند

امداد باتری خودرو شبانه روزی

باید در نگهداری باتری خودرو، نهایت دقت را به عمل آورید.

ادامه موارد

 • شرایط جاده و رانندگی نیز عامل موثر دیگری بر روی عمر باتری ماشین می باشد. به عنوان مثال خودرو هایی که مسافت های بیشتری را می پیمایند و در جاده هایی با شرایط گوناگون مانند خاکی، هوای بارانی، دست انداز و … با عمر کمتر باتری مواجه خواهند شد.
 • در برخی از مواقع، اختلالات موجود در کابل اتصال باتری و دینام نیز عاملی بر کاهش عمر باطری می باشد. قطع و وصل شدن جریان الکتریکی در بازه زمانی طولانی، باعث می شود استهلاک باتری افزایش پیدا کرده و این موضوع نیز کاهش قدرت باتری را در پی دارد. همانطور که پیشتر نیز بیان شد، دینام قطعه ای می باشد که باعث شارژ باتری خودرو می شود. بنابراین کابلی که این دو عنصر را بهم متصل می کند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که جریان های نامطلوب ایجاد شود، کابل از کار افتاده و قدرت رسانی در خودرو با اختلال مواجه می شود.
 • استفاده از باتری هایی که دارای آمپر پایین می باشند نیز در کاهش عمر باتری ماشین تاثیر گذارند. استفاده از آمپر پایین بر روی خودرو هایی که از کولر در تابستان استفاده می کنند، از سیستم صوتی یا تصویری بر روی ماشین خود بهره می برند و … باعث می شود فرآیند کاهش عمر باتری خودرو زودتر از موعد انجام شود. در این رابطه توصیه می شود باتری با آمپر مناسب را روی خودروی خود نصب کنید.
 • سرانجام آخرین مورد قابل بررسی، برق دزدی ماشین می باشد. هنگامی که ماشین خاموش است و فرآیندی تشکیل نمی شود، اگر باتری خودرو مصرف شود، می گوییم برق دزدی رخ داده است. در صورت ایجاد چنین مشکلی، بهتر است هرچه زودتر مشکل را برطرف نمایید تا باتری خودرو تمام نشود.

برق دزدی نمونه ای از عوامل کاهش عمر باتری خودرو می باشد.

چگونه عمر باتری ماشین را افزایش دهیم؟

نحوه صحیح نگهداری باتری ماشین می تواند عمر آن را افزایش دهد. بنابراین لازم است مالکان خودرو، روش های افزایش عمر باتری ماشین را آموزش ببینند و از آن در طول دوران استفاده خود، بهره ببرند. در ادامه می خواهیم به روش هایی اشاره کنیم که انجام آن ها، باعث می شود عمر باتری خودرو افزایش پیدا کند.

 • همانطور که عنوان کردیم، خاموش و روشن کردن های متوالی خودرو باعث کاهش باتری می شود. بنابراین توصیه می کنیم اگر زمان توقف شما کمتر از 2 دقیقه است، ماشین را روشن نگه دارید تا عمر باتری خودرو، کاهش پیدا نکند.
 • بررسی اتصالات باتری، همواره از مهم ترین روش های نگهداری مناسب باتری ماشین می باشد. سعی کنید همواره این موضوع را بررسی کنید و از شل بودن اتصالات و پایه های باتری، اطمینان کامل کسب نمایید. در صورتی که باتری ضعیف شده باشد، قطعا ممکن است اتصالات یا پایانه ها دچار مشکل شده باشند.
 • چراغ ها، رادیو، سیستم صوتی و … را قبل از خاموش کردن خودرو به دقت بررسی کنید و از خاموش بودن آن ها اطمینان کسب کنید. در صورتی که خودرو را خاموش کرده باشید اما یکی از این موارد روشن باشند، باعث کاهش عمر باتری می شوند.
 • تمیز نگه داشتن محفظه باتری، یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش عمر باتری ماشین می باشد. معمولا پس از مدتی اطراف باتری خودرو، خوردگی هایی مشاهده می شود. این خوردگی ها که به اصطلاح سولفاته شدن نیز تعبیر می شوند، باعث کاهش عمر باتری خودرو می شوند. بنابراین لازم است به وسیله یک برس سیمی یا مسواکی که به آب و جوش شیرین آغشته است، سطح باتری را تمیز کنیم و گرد و غبار موجود در آن را از بین ببریم.

تمیز کردن سطح باتری، به افزایش عمر آن کمک می کند.

ادامه موارد

 • یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش عمر باتری ماشین می شود، جلوگیری از خاموشی زیاد خودرو می باشد. خاموش بودن طولانی مدت خودرو، باعث می شود دینام نتواند باتری را به طور مناسبی شارژ کند و این موضوع باعث عدم کارکرد مطلوب و کاهش عمر باتری خودرو می شود. در این حالت، توصیه می شود در بازه های زمانی مختلف، خودرو را روشن کنید و اجازه دهید مدت زمانی موتور و باتری کار کنند. این موضوع برای افرادی که قصد خرید خودرو و نگهداری طولانی مدت آن در پارکینگ منزل را دارند، بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • بررسی موتور، دیگر عاملی می باشد که می تواند کارکرد مطلوب و افزایش عمر باتری خودرو را در پی داشته باشد. اگر موتور خودرو به صورت مناسبی کار نکند، باتری خودرو نیز رو به فرسایش پیش می رود. در واقع باتری و موتور نیز بهم پیوسته می باشند و کارکرد صحیح و اصولی هر یک از آن ها، باعث کارکرد مطلوب دیگر عضو خواهد شد.
 • البته در کنار استارت زدن خودرو، توصیه می شود در صورت عدم استفاده از خودرو برای بازه زمانی بلند مدت، باتری خود را باز کنید. این کار باعث می شود عمر باتری ماشین حفظ شود و کاهش عمر را برای آن در پی نداشته باشد.

نشانه های فرسودگی باطری خودرو چیست؟

عمر باتری ماشین به عوامل مختلفی که عنوان کردیم بستگی دارد. علاوه بر این، فرسودگی باطری خودرو نیز به عواملی مربوط می شود. به همین علت، می توان با مشاهده برخی از نشانه های خرابی باتری خودرو، اقدام به بررسی و رفع آن کرد. در ادامه به این نشانه ها، اشاره ای خواهیم داشت.

نشانگر موجود روی باتری، می تواند اطلاعات مناسبی در رابطه با عمر باتری ارائه کند.

ابتدا به 6 موردی که می توان به سرعت آن ها را مشاهده کرد، اشاره می کنیم. این موارد به شرح زیر می باشند: موتور هندل می زند و روشن نمی شود، عدم شنیدن صدای هندل و استارت و روشن نشدن چراغ های پشت فرمان، استارت و روشن شدن های نامنظم، طولانی و سخت بودن استارت در روز های سرد، استفاده از روش باتری به باتری به مقدار زیاد. این عوامل به سرعت قابل مشاهده می باشند و می توان آن ها را به فرسودگی باتری ماشین نسبت داد. علاوه بر این، می توان با مشاهده مواردی دیگر نیز به این موضوع پی برد. در ادامه این موارد ارائه می شوند.

علائمی که عمر باتری ماشین را نشان می دهند

 • به طور عادی، باتری های ماشین دارای عمری بین 2 الی 5 سال می باشند. بنابراین اگر در طول چنین بازه ای قرار دارید، بهتر است بررسی های لازم را انجام دهید تا متوجه شوید باتری خودرو، عمر مفید را استفاده کرده است یا خیر. در چنین حالتی ممکن است دینام نتواند کمک خاصی به باتری کند و در چنین حالتی، خودرو قادر به روشن شدن و حرکت نمی باشد.
 • نشانگر هایی که بر روی باتری خودرو نصب شده اند ( در نوع اتمی ) می توانند کمک های فراوانی کنند. تغییر رنگ این نشانگر ها این موضوع را عنوان می کند که عمر باتری ماشین، رو به اتمام است. معمولا یک راهنما برای تفسیر رنگ موجود بر روی این نشانگر ها روی باتری تنظیم شده است. معمولا رنگ سبز به معنای داشتن شارژ، رنگ سفید به معنای خرابی باتری و رنگ مشکی به معنای اتمام شارژ باتری می باشد.
 • اگر ظاهر باتری دچار تغییر شده است، گواه این موضوع است که باتری خودرو رو به اتمام پیش می رود. تو رفتگی، تغییرات در فرم و ظاهر باتری، گرم شدن بیش از حد، وارد شدن ضربه و … از جمله مواردی می باشد که نشان از کاهش عمر باتری ماشین می دهند.

استفاده از باتری کهنه چه مشکلاتی را در پی دارد؟

باتری ماشین، یک محصول مصرفی است و انرژی های لازم را در خود ذخیره می کند. عمر باتری ماشین نیز به استفاده صحیح و درست از آن بستگی دارد. بنابراین هرگونه استفاده نادرست از باتری که تامین انرژی آن را با خطر مواجه کند، باعث کاهش عمر باتری می شود. باتری کهنه، یکی از نامناسب ترین روش ها برای استفاده از خودرو می باشد. باتری هایی که طول عمر آن ها به اتمام رسیده باشد، نمی توانند در حد و اندازه مفیدی به استفاده کننده خدمت رسانی کند. بنابراین زیان هایی را به ارمغان می آورد.

تغییر ظاهر باتری و استفاده از باتری کهنه، از عواملی می باشند که باعث ایجاد آسیب به موتور خودرو می شوند.

به عنوان مثال، استفاده از یک باتری قدیمی و کهنه، باعث می شود به موتور فشار زیادی بیاید و از این رو، ممکن است جلوبندی و قطعات موتور خودرو را فرسوده کند. از طرفی باتری کهنه، قدرت کمتری به خودرو ارائه می کند و شاهد ضعف در آن خواهیم بود. بنابراین این موضوع علاوه بر اینکه در هزینه ها صرفه جویی به بار نمی آورد، بلکه باعث افزایش هزینه ها در آینده نیز خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم به هیچ وجه از یک باتری کهنه استفاده ننمایید.

جمع بندی نهایی

همانطور که مطالعه کردید در این مقاله به بررسی عواملی که روی عمر باتری ماشین تاثیر می گذارند، پرداختیم و این موارد را به دقت بررسی کردیم. باتری خودرو به این دلیل بسیار مهم می باشد که تمام فرآیند یک خودرو را شامل می شود. در واقع اصلی ترین وظیفه این قطعه، ارائه قدرت به موتور می باشد تا این قطعه، بتواند خودرو را به حرکت در بیاورد. بنابراین بسیار مهم است که از روش های درست و اصولی برای حفظ این محصول استفاده کنیم و بتوانیم عمر آن را افزایش دهیم. برای اینکه بتوانیم عمر باتری ماشین را افزایش دهیم، باید روش ها و شیوه های عنوان شده را به دقت و بر اساس دستور العمل مناسب انجام دهیم. فراموش نکنید که باتری خودرو، یک محصول بسیار مهم در بدنه خودرو می باشد و می تواند کارکرد سایر قطعات را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. بنابراین نیازمند توجه حداکثری مالک می باشد. در پایان این مقاله، امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید و این مقاله توانسته باشد اطلاعات مفید، سودمند و با ارزشی ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

five × = thirty five