چطور باتری ماشین را شارژ کنیم؟ آموزش شارژ کردن باتری ماشین

آموزش شارژ کردن باتری ماشین

مقدمه ای بر شارژ کردن باتری ماشین
باطری خودرو، از مهم ترین تجهیزات مصرفی می باشد که درون این وسیله نقلیه قرار دارد. در واقع علت حرکت و تامین انرژی خودرو، باتری می باشد. در نتیجه باید به خوبی با فرآیند شارژ کردن باتری ماشین آشنا باشیم و در صورت نیاز، از آن استفاده کنیم. بسیاری از تجهیزات خودرو اعم از چراغ، برف پاک کن، رادیو و … با باتری خودرو کار می کند و در صورت عدم کارکرد صحیح باتری، تمام این موارد تحت الشعاع آن قرار خواهند گرفت. معمولا هنگامی که باتری ها با مشکل شارژ و به اتمام رسیدن آن مواجه می شوند، باید مورد شارژ قرار بگیرند. این موضوع باعث شده است اهمیت شارژ بهینه باتری و نحوه انجام آن برای دارنده خودرو، بسیار حائز اهمیت باشد.

شارژ باتری خودرو با شارژر های مخصوص، امکان پذیر است.
چنین موضوعی باعث شده است اقدام به تولید این مقاله تحت عنوان شارژ کردن باتری ماشین کنیم. بنابراین اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات پیرامون این موضوع میباشید یا قصد انجام این کار را دارید اما اطلاعات کافی در رابطه با آن را ندارید، توصیه می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به اطلاعات مفید، جذاب و سودمندی در این زمینه دست یابید.

روش های شارژ کردن باتری ماشین

در این بخش از مقاله، می خواهیم روش های شارژ کردن باتری ماشین را بدانیم. جالب است بدانید که شارژ کردن باتری ماشین، کار چندان سختی نمی باشد و می توانید خودتان این کار را انجام دهید. البته باید عنوان کنیم که بهتر است این فرآیند را به یک شخص کاربلد مانند باتری ساز محول نمایید تا با دستگاه مخصوص و به شکل مناسبی این کار انجام شود. با این حال خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. متناسب با این موضوع، حال می خواهیم روش های انجام این کار را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.
روش های زیادی برای شارژ کردن باتری ماشین وجود دارد. این روش ها می توانند مفید و کارآمد یا خطرناک و ناکارآمد باشند. به عنوان مثال روش هایی مانند استفاده از دستگاه شارژ باتری، پنل خورشیدی و آداپتور لپ تاپ از جمله روش های مناسب و ترانسفورمر معمولی و دستگاه جوشکاری، از جمله روش های خطرناک به حساب می آیند.

شارژ کردن باتری به وسیله شارژر های قابل حمل

نخستین روشی که برای شارژ کردن باتری ماشین قابل استفاده است، استفاده از شارژر هایی می باشد که قابل حمل بوده و می توان با هزینه ای نه چندان زیاد، آن را تهیه و استفاده کرد. برای این کار، کافیست ابتدا باتری را آماده کنید. به عنوان مثال برخی از باتری ها باید از محل خود خارج شوند تا بتوانیم آن ها را شارژ کنیم. برخی دیگر نیز در همان محل امکان شارژ دارند. اغلب باتری ها در محل خود قابل شارژ می باشند. در گام دوم، باید هرگونه وسایل الکترونیکی که درون خودرو قرار دارد اعم از سیستم تهویه، سیستم صوتی، چراغ های کابین و … را خاموش نمایید. در گام سوم، باید به سراغ کابل منفی رفته و آن را جدا کنید. سپس کابل مثبت را نیز جدا نمایید. کابل منفی به رنگ سیاه و با علامت – وجود دارد. همچنین کابل مثبت به رنگ قرمز و با علامت + دیده می شود.

رعایت اصول ایمنی در شارژ باتری خودرو، بسیار مهم است.
در مرحله بعدی از شارژ کردن باتری ماشین، نیاز دارید با استفاده از آچار، سوکت های مربوط به باتری را جدا کنید و کابل را از پایانه های غیرهمنام دور کنید. این کار باعث می شود از انتقال بار میان آن ها جلوگیری شود. در مرحله بعد، پایانه ها را تمیز کنید و کثیفی ها را از سطح آن ها پاک کنید. در گام ششم، از خاموش بودن شارژر اطمینان کسب کنید و پس از نصب کابل به شکل درست ( کابل مثبت روی پایانه مثبت و کابل منفی روی پایانه منفی )، شارژر را روشن کنید و روی کمترین مقدار قرار دهید. پس از شارژ کامل باتری، شارژر را از باتری جدا کرده و کابل ها را به پایانه ها متصل نمایید. این روش، سریعترین روش شارژ باتری خودرو می باشد.

شارژ باتری خودرو با پنل خورشیدی

روش دوم از روش های شارژ کردن باتری ماشین، مربوط به پنل خورشیدی می باشد. یک پنل خورشیدی از نوع استاندارد، دارای 100 وات انرژی می باشد که 5 آمپر را برای شارژ باتری خودرو فراهم می کند. این فرآیند 12 ساعت طول می کشد و بسته به نور خورشید، ممکن است حتی 2 روز نیز طول بکشد. در این روش از شارژ باتری خودرو، باید حتما کنترلر دارای شارژ باشد. همچنین پنل خورشیدی نباید از 5 وات تجاوز کند. زیرا نور خورشید در ولتاژ های پنل نوسان می کند و ولتاژ بالا وارد باتری شده و این موضوع، شرایط را خطرناک می کند. کنترلر وظیفه دارد جریان را ثابت نگه دارد و از آسیب رسیدن به باتری، جلوگیری کند. برای شارژ کردن باتری ماشین با استفاده از پنل خورشیدی، توصیه می شود حتما از کابل های بلند استفاده نمایید؛ زیرا پایه ها باید در محلی نصب شوند که نور خورشید به مقدار کافی وجود داشته باشد.

شارژ باتری خودرو با پنل خورشیدی.
پس از اینکه کابل ها را به پایانه های باتری متصل کردید، نوبت آن می رسد که کنترلر شارژ را به باتری متصل نمایید. توصیه می کنیم حتما ابتدا کنترلر را به باتری متصل نمایید و سپس آن را به پنل خورشیدی وصل نمایید. پس از اینکار و نصب کنترلر بر روی پنل خورشیدی، باید منتظر شارژ شدن باتری خودرو باشید. البته باید این موضوع را نیز عنوان کنیم که سه نوع شارژ توسط پنل های خورشیدی اعمال می شود. نخست شارژ انبوه که برای هنگامی می باشد که باتری خودرو به صورت کامل تخلیه شده است. دوم شارژ شناور برای هنگامی که باتری خودرو تقریبا پر است. سوم شارژ جذبی که برای هنگامی است که باتری به صورت آهسته اما کامل باید شارژ شود.

شارژ باتری ماشین به وسیله آداپتور لپ تاپ

یکی از روش های شارژ کردن باتری ماشین که در مواقع ضروری به کار می آید، استفاده از آداپتور لپ تاپ می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که این کار ممکن است تا 15 ساعت نیز طول بکشد و معمولا آداپتور لپ تاپ دارای 19 ولت می باشد که مناسب خودرو نمی باشد. با این حال اگر در موقعیتی ضروری قرار دارید، می توانید از این روش نیز استفاده نمایید. برای اینکه بتوانید از این روش، باتری خودرو را شارژ نمایید، نیاز به شارژر لپ تاپ، لامپ 21 وات، تعدادی کابل با رنگ های مختلف، نوار عایق، دو عدد گیره و مولتی متر دیجیتال دارید. برای انجام این کار، ابتدا باید لامپ را به کابل ها به شکل سری وصل نمایید. سپس با استفاده از نوار عایق، شارژر را به یک کابل و لامپ را به کابل دیگر در پایانه مثبت باتری متصل نمایید.

شارژ باتری خودرو با آداپتور لپ تاپ.
برای پایانه منفی، باید کابلی از رنگ دیگر را به فلز شارژر با استفاده از نوار عایق متصل نمایید. پس از انجام این کار، باید کابل منفی را با استفاده از گیره به پایانه منفی موجود در باتری متصل نمایید. پس از آن، نیاز دارید شارژر را به برق متصل نمایید. حال لامپ روشن می شود و پس از گذشت دقایقی، ولتاژ باتری به 12.5 ولت می رسد. پس از اینکار، نیاز است هر نیم ساعت یک بار میزان ولتاژ باتری را اندازه گیری نمایید. این مقدار باید پس از گذشت 6 ساعت، به 13.1 ولت برسد. همچنین اگر نور لامپ کم رنگ شده هم باید بدانید که باتری در حال شارژ شدن است. پس از آنکه شارژ کردن متوقف شد، نیم ساعت صبر کنید و سپس کابل ها را از باتری خارج نمایید.

شارژ باتری ماشین با برق خانگی امکان دارد؟

یکی از روش های شارژ کردن باتری ماشین، این است که از برق خانگی استفاده نماییم. در واقع در بسیاری از مواقع پیش می آید که باتری ماشین خوابیده است و برای روشن کردن آن، نیاز داریم که یک جریانی را درون آن فعال کنیم. به عنوان مثال ممکن است حواستان نباشد و چراغ خودرو را از دیشب تاکنون روشن گذاشته باشید. این موضوع خالی شدن باتری خودرو را در بر دارد. در چنین حالتی، نیاز دارید که باتری خودرو را شارژ نمایید. برای اینکه بتوانید با برق خانگی باتری خودرو را شارژ نمایید، باید از ویژگی های باتری خودروی خود آگاه باشید. در واقع باید بدانید چه ولتاژ و ظرفیت باری برای باتری مناسب است. معمولا ولتاژ باتری در خودرو های سواری به 12 ولت می رسد و ظرفیت بار آن ها نیز از 35 تا 100 آمپر متغیر است.

امکان شارژ باتری خودرو با برق خانگی نیز امکان پذیر می باشد
برای شارژ کردن باتری ماشین با برق خانگی، باید یک منبع تغذیه آماده کنید. این منبع تغذیه باید دارای 14 ولتاژ و ظرفیت بین 2 الی 5 آمپر داشته باشد. علاوه بر این، نیاز است یک دستگاه دیگر نیز داشته باشیم تا مقاومت الکتریکی خاصی ایجاد نماید. برای اینکار، می توانید از یک مقاومت بهره ببرید. اگر مقاومت ندارید، می توانید به جای آن از یک لامپ معمولی 12 وات استفاده نمایید. همچنین لازم است برای کنترل هر چه بیشتر، از یک مولتی متر در مدار خود استفاده نمایید. برای انجام اینکار، باید تمام نکات ایمنی را رعایت نمایید. همچنین توصیه می شود در صورت عدم مهارت کافی، از انجام این کار خودداری نمایید؛ زیر این کار موجب خسارت به خود و باتری می شود

چگونه باتری خوابیده ماشین را شارژ کنیم؟

یکی از موضوعات که باعث شارژ کردن باتری ماشین می شود، خوابیدن باطری خودرو می باشد. اگر مدتی از باتری ماشین استفاده نکنید، باتری می خوابد و این موضوع باعث ایجاد نگرانی در مالک خودرو می شود. برای بررسی هر چه بیشتر، می خواهیم بدانیم چگونه باید متوجه شویم که باتری ماشین خوابیده است. از اصلی ترین علائمی که با مشاهده ی آن، می توانیم این موضوع را عنوان کنیم که باتری ماشین خوابیده است، عدم استارت مناسب خودرو است. ممکن است هنگامی که استارت خودرو را باز می کنید، چراغ های پشت آمپر روشن شوند اما خودرو استارت نخورد. همچنین در صورتی که چراغ های پشت آمپر به صورت ضعیف خود را نشان می دهند، یعنی باتری خودرو رو به اتمام است یا شارژ آن کم است.

باتری به باتری، یکی از روش های فعال کردن باتری خوابیده می باشد.

عوامل زیادی وجود دارد که باعث خوابیدن باتری ماشین می شود. مشکل دینام، خرابی کابل های باتری، روشن ماندن طولانی چراغ یا سیستم صوتی خودرو، هوای سرد و … از جمله این موارد می باشند. برای اینکه بتوانیم باتری ماشین که خوابیده است را شارژ کنیم، می توانیم از چندین روش استفاده کنیم. روش نخست، استفاده از ماشین است. در واقع هنگامی که ماشین را روشن می کنیم، دینام کار می کند و این موضوع باعث شارژ باتری خودرو می شود. روش دوم، باتری به باتری است که با کابل های مناسب انجام شده و از طریق خودروی دوم قابل انجام است. روش سوم، استفاده از شارژر های مخصوص برای شارژ باتری خودرو می باشد. روش چهارم استفاده از پنل خورشیدی است.

جمع بندی نهایی درباره شارژ کردن باتری ماشین


همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به بررسی شارژ کردن باتری ماشین پرداختیم و انواع روش های آن را ذکر کردیم. باتری خودرو، یکی از مهم ترین تجهیزاتی می باشد که باعث حرکت خودرو و روشن شدن تجهیزات روشنایی و صوتی خودرو می شود. بنابراین دریافت اطلاعات در این زمینه می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و استفاده کننده را در نگهداری هر چه بهتر خودرو، کمک کند. شارژ کردن باتری خودرو، یکی از روش هایی می باشد که دانستن آن بسیار مهم است و می توان از آن ها در مواقع ضروری کمک گرفت. البته که توصیه می شود این فرآیند را به دست باتری ساز بسپارید و از انجام آن به صورت شخصی خودداری نمایید. زیرا باتری یک وسیله بسیار مهم است و در صورت عدم شارژ مناسب، ممکن است با خرابی رو به رو شود.
بهترین روش شارژ کردن باتری ماشین، استفاده از شارژر های مخصوص است که هم قابل حمل بوده و هم با هزینه ای اندک می توان آن را تهیه کرد. همچنین توصیه می شود در صورت شارژ باتری به صورت دستی، از راهنما و نکاتی که ارائه شده است پیروی کنید. به عنوان مثال نصب جا به جا کابل ها یا کشیدن نامناسب کابل ها، باعث می شود این محصول خراب شود. علاوه بر این ممکن است خسارات مالی و جانی نیز به افراد وارد شود. در پایان، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی و مناسب را بدست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eighty two + = 90