یخ زدن باتری ماشین در زمستان

یخ زدن باتری ماشین در زمستان

یخ زدن باتری ماشین در زمستان جزء مشکلاتی است که اغلب افراد با آن مواجه شده اند، از آنجا که باتری ها با واکنش الکتروشیمیایی کار می کنند، هوای سرد می تواند در عملکرد آنها تأثیر منفی بگذارد و فرایند شیمیایی درون باتری به کندی صورت می گیرد. به همین جهت مقدار زیادی از انرژی باتری تخلیه شده و موجب می شود تا خودرو روشن نشود.
در صورتی که اطلاعات کامل در مورد دمایی که باتری خودرو در آن یخ می زند و نحوه جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین داشته باشید، تا حد زیادی می توانید از این مشکل جلوگیری کنید و قدرت باتری ماشین را در هوای سرد هم حفظ نمایید. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات کامل در مورد مراقبت از باتری ماشین در هوای سرد یا هرگونه سوال فنی دیگر دارید، می توانید با کارشناسان کیهان باتری هم ارتباط بگیرید. در ادامه به برخی از اطلاعات مهم در این زمینه برای جلوگیری از یخ زدگی باتری ماشین در زمستان می پردازیم.

باتری ماشین در چه دمایی یخ میزند؟

باتری خودرو به طور معمول به شکل استاندارد بین 3 تا 5 سال عمر می کند که بسته به نحوه رانندگی و مراقبت از خودرو این زمان مشخص می شود. یکی از این روش های مراقبتی دور نگه داشتن باتری خودرو از دمای بسیار پایین و هوای سرد است.
باتری ماشین در چه دمایی یخ می زند؟ این سوال بسیار مهمی است که برای اغلب رانندگان ایجاد می شود. در صورتی که یک باتری 100 درصد شارژ شده باشد تا دمای منفی 76 درجه فارنهایت دچار یخ زدگی نمی شود. اما اگر یک باتری دشارژ باشد، ممکن است در دمای منهای 32 درجه فارنهایت دچار یخ زدگی شود. نکته مهم این که منظور از دشارژ، باتری های صفر ولت نیست بلکه یک باتری با شارژ زیر 12 ولت است.
برای جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین در زمستان لازم است که برخی نکات مراقبتی را رعایت کنید، تا ضمن جلوگیری از کم شدن طول عمر باتری ماشین دچار مشکلات متعدد برای روشن کردن خودرو هم نشوید.

کاهش قدرت باتری ماشین در هوای سرد

باتری ماشین به گونه ‌ای طراحی شده که در هوای بسیار سرد یا هوای بسیار گرم آسیب پذیر است. در واقع کاهش قدرت باتری ماشین در هوای سرد باعث کم شدن طول عمر باتری می شود. زیرا زمانی که هوا سرد است باتری باید بیشتر از حد معمول کار کند، تا توانایی تأمین انرژی مورد نیاز برای روشن شدن خودرو و حرکت آن را داشته باشد.
معمولاً در هوای سرد روغن موتور ضخیم می شود که می تواند فشار اضافی به باتری وارد کند که نتیجه آن یخ زدن باتری ماشین در زمستان و روشن نشدن آن می باشد.

علت یخ زدن باتری ماشین چیست؟

باتری اتومبیل شامل یک محلول شیمیایی اسید سرب و سلول های انرژی است که در کنار یکدیگر باعث روشن شدن خودرو و حرکت آن می شوند. زمانی که سوئیچ را برای استارت می چرخانید این انرژی به بخش های دیگر خودرو منتقل می گردد و باتری با تبدیل کردن انرژی شیمیایی به الکتریکی این کار را انجام می دهد.
اگر برای شما هم سوال است که علت یخ زدن باتری ماشین چیست؟ بهتر است بدانید که باتری خودرو از یک مایع الکترولیتی تشکیل شده که ۲۵ درصد آن را اسید سولفوریک و ۷۵ درصد آن را آب تشکیل می دهد. آبی که درون باتری قرار گرفته در هوای سرد و شرایط نامناسب مستعد یخ‌زدگی است. هنگامی که در دمای زیر صفر قرار می گیرد، مانند یخ های درون یخچال منبسط می شود و جلوی کارکرد صحیح باتری خودرو را می گیرد.
علت خالی شدن باتری ماشین در هوای سرد یا همان یخ زدگی باتری چند مورد مهم است که در صورت شناخت آنها ممکن است از بروز خسارت های بیشتر جلوگیری شود که در ادامه چند نکته آن را بررسی می کنیم:


سهل انگاری در نگهداری خودرو

یکی از مهمترین علت های خالی شدن باتری در زمستان خطای انسانی است که شامل دلایل مختلفی می شود از جمله:
• خاموش نکردن چراغ های داخلی و چراغ های جلو خودرو
• نداشتن امکانات و تجهیزات لازم برای محافظت از خودرو در مقابل یخ زدگی
• باز ماندن درب های خودرو
• جدا کردن لوازم جانبی از پورت های usb
• استفاده کردن از باتری خودرو در هنگام خاموش بودن آن برای رادیو یا وسایل الکترونیکی

وجود مشکل در اتصالات کابل

خوردگی یا سست شدن اتصالات کابل یکی از دلایل دیگری است که سیی تخلیه باتری خودرو شده و یا دچار یخ زدگی می شود، چرا که در شارژ شدن کامل باتری در هنگام روشن بودن خودرو تداخل ایجاد می کند.
دمای انجماد
هوای بسیار سرد باعث یخ زدگی باتری خودرو شده و نتیجه آن از کار افتادن باتری است، مراقبت از باتری خودرو با کمک یک کاور باتری خودرو یا پوشاننده های دیگر کمک کننده می باشد.

جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین

برای جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین در زمستان راه حل های زیادی وجود دارد که آشنایی با برخی از این راه حل ها کمک می کند تا با صرف انرژی کمتری از خودروی خود مراقبت کنید و در نهایت هزینه کمتری نیز صرف می کنید. در صورتی که از افراد حرفه ای در این زمینه مشاوره دریافت کنید، بهتر می توانید یک زمستان سخت را سپری نمایید. کارشناسان مجموعه کیهان باتری آماده ارائه مشاوره های تخصصی در این زمینه هستند.
در این بخش به بررسی برخی از روش هایی برای جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین در فصل زمستان می پردازیم:
پوشش خودرو و باتری
استفاده از کاورهای مخصوص باتری و چادر محافظتی برای خودروها نقش بسیار مهمی در جلوگیری از یخ زدن باتری ماشین در زمستان دارد. همچنین می توانید با تهیه کاور باتری خودرو نیز تا حد زیادی از باتری در برابر سرما محافظت کنید.
تعویض روغن خودرو

برای کارکرد بهتر خودرو داشتن برنامه زمانی مشخص برای تعویض روغن ضروری است که در فصل زمستان به دلیل ویسکوزیته بیشتر روغن نیاز است که حتماً به موقع تعویض گردد.
استفاده نکردن از لوازم الکترونیکی داخل خودرو
بهتر است از شارژر رادیو ضبط و سایر لوازم دیگر خودرو در مسافرت های کوتاه استفاده نکنید و اجازه دهید که باتری به طور کامل شارژ شود. البته بهتر است برای مسافرت های کوتاه خودرو را روشن نکنید، چرا که زمان کافی برای شارژ شدن پیدا نمی کند.

شارژ کردن باتری خودرو

در صورتی که با خودرو رانندگی نمی کنید، بهتر است حداقل هفته ای یک بار باتری اتومبیل را شارژ کنید، تا از تخلیه شدن باتری به طور کامل جلوگیری نمایید. مسئله مهم تهیه شارژر باتری خودرو از برندهای معتبر است که در این زمینه هم می ‌توانید با کارشناسان کیهان باتری مشورت کنید.

چک کردن خودرو قبل از شروع فصل سرما

برای نگهداری هر چه بهتر خودرو و باتری آن بهتر است قبل از شروع فصل زمستان و سرما باتری را به طور کامل بررسی کنید، تا در صورت نیاز باتری تعویض شده و رسیدگی های کامل برای آن انجام شود.

تمیز نگه داشتن باتری

با توجه به نحوه کارکرد باتری، انفعالات شیمیایی صورت می گیرد که با خارج شدن گاز هیدروژن، بر روی قطب های منفی و مثبت جرم ایجاد می شود؛ بهتر است این جرم ها از سطح باتری تمیز شوند.

درست استارت زدن خودرو

استارت زدن خودرو در فصل زمستان بهتر است تمام قسمت های برقی خودرو را چک کرده و آنها را خاموش کنید، تا تمام توان باتری برای استارت زدن صرف شود و در هنگام استارت حداقل 10 ثانیه سوئیچ را بچرخانید و درصورت روشن نشدن بیشتر ادامه ندهید، پس از یک دقیقه دوباره استارت بزنید.

سخن آخر
یخ زدن باتری ماشین در زمستان جزء موارد گریز ناپذیر است که برای همه افراد ممکن است به وجود بیاید، اما در صورت داشتن اطلاعات کافی در مورد علت یخ زدن باتری و همچنین نحوه جلوگیری از یخ زدن می توانید از بروز مشکلات بیشتر برای خودروی خود جلوگیری کنید و تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی نمایید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه کیهان باتری ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eighty seven − seventy eight =