نحوه تست باتری ماشین [با مولتی متر]

نحوه تست باتری ماشین [با مولتی متر]

آشنایی داشتن با نحوه تست باطری ماشین به روش های مختلف کمک می کند تا در طی دوره‌های زمانی گوناگون اقدام به بررسی و بازبینی باطری نمایید؛چرا که باتری از مهمترین قطعات خودرو است. اگر در مراحل اولیه مشکلات باتری متوجه آنها شوید، می توانید با رعایت برخی از نکات و رفع اختلالات جزئی طول عمر باتری را افزایش دهید. به همین جهت بهتر است نحوه تست سریع باتری ماشین با مولتی متر و روش های دیگر را به درستی بیاموزید. در صورتی که اطلاعات کافی در مورد نحوه کارکرد مولتی متر ندارید، در هنگام تهیه باتری از مجموعه کیهان باتری می توانید از کارشناسان آن مشاوره دریافت کنید.نحوه تست باتری ماشین [با مولتی متر]

فرایند تست باتری ماشین

باتری ماشین جزء قطعات بسیار مهم خودرو است که اصلی ترین وظیفه آن روشن شدن موتور ماشین وتأمین کردن جریان برق مورد نیاز بخش ‌های مختلف خودرو مانند ضبط و دزدگیر خودرو است. برای مراقبت بهتر از باتری لازم است که فرآیند تست باتری ماشین سالانه دوبار تکرار شود و در صورت لزوم باتری را به موقع شارژ کنید، تا از بروز مشکلات مختلف در آینده جلوگیری نمایید.
بار الکتریکی که باتری خودرو با خود حمل می کند، برای مدت زمان مشخصی ذخیره می شود و در صورت استفاده نکردن به موقع تخلیه می گردد. از آنجا که ماشین های امروزی و ابزارهای الکترونیکی زیادی مانند صفحات ال سی دی، موقعیت ‌یاب، پخش کننده صوتی، بلوتوث، شارژر فندکی و بسیاری از موارد دیگر را دارند، در نتیجه انرژی باتری را بیشتر مصرف می کنند. به همین جهت فرآیند تست باتری ماشین بیشتر از گذشته اهمیت دارد، تا باتری در سطح نرمال باقیمانده و بتوانند وظیفه تأمین انرژی الکتریکی را انجام دهد.

تست باتری ماشین و تجزیه و تحلیل آن با مولتی متر

مولتی متر یک ابزار الکترونیکی است که وظیفه آن اندازه گیری ولتاژ آمپر و مقاومت منبع برق است. اما برای خودروها معمولاً از مولتی متر برای اندازه تست باتری ماشین استفاده می کنند. چرا که اطلاعات ولتاژ را با دقت بالایی ارائه می دهند که در تعیین سلامت و قدرت باتری نقش موثری دارند.
تست سریع باتری ماشین با مولتی متر به سادگی صورت می گیرد و در چند مرحله می توانید از سلامت باتری مطلع شوید، اما بهتر است ابتدا نحوه خواندن مولتی متر آنالوگ یا دیجیتال را به درستی فرا بگیرید. البته بهتر است که از مولتی مترهای دیجیتال استفاده کنید؛ زیرا اعداد دقیقتری به شما می دهند.
نحوه تست باتری ماشین با مولتی متر در حالت استراحت و در حالت کار باتری متفاوت است که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم:

تست باتری ماشین با مولتی متر در حال استراحت :

• ابتدا سوئیچ را به طور کامل ببندید
• تمام چراغ های ماشین را خاموش کنید
• کابل مثبت مولتی متر که با رنگ قرمز مشخص است را به قطب مثبت باتری متصل کنید که این قطب مثبت هم با علامت پلاس مشخص می شود.
• کابل منفی مولتی متر که با رنگ سیاه مشخص بوده را به قطب منفی باتری که با علامت منها مشخص شده اتصال دهید.
در این حالت اگر ولتاژ 12.66 را نشان دهد می توان گفت باتری 100 درصد شارژ است. هر چقدر که این عدد پایین تر باشد، نشان دهنده ضعف باتری است. اما اگر ولتاژ عدد 11.89 را نشان داد، بدین معنی است که باتری در وضعیت صفر درصد شارژ قرار گرفته و نیاز به تعویض دارد.
یک نکته مهم برای تست در حالت استراحت دمای محیط است که این اعداد ذکر شده برای دمای ۲۶ درجه می باشد، هر چقدر دما پایین تر باشد اعداد هم کمتر است.

تست باتری ماشین با مولتی متر در حال کار :

نحوه تست باتری ماشین با مولتی متر در حال کار بدین صورت که به یک نفر دوم هم نیاز است تا در شروع احتراق بتواند ولتاژ مولتی متر را مشخص کند. معمولاً در لحظه اول ولتاژ سقوط می کند، اما این سقوط نباید کمتر از 10 ولت باشد و اگر از این عدد بیشتر بود به این مفهوم است که باتری قدرت کافی ندارد و باید مورد شارژ قرار گرفته یا جایگزین شود.
اگر کاهش ولتاژ بیشتر از 14 باشد به این مفهوم است که باتری ضعیف و غیر قابل اطمینان بوده و نباید خودرو را با این باتری روشن کرد و نیاز به جایگزین شدن دارد.

تست سریع باتری ماشین با مولتی متر

گاهی اوقات نیاز است که تست سریع باتری ماشین با مولتی متر صورت بگیرد، به همین جهت باید با نحوه تست باتری ماشین با مولتی متر به شکل سریع هم آشنایی داشته باشید. در ادامه چند مرحله برای این تست سریع را بررسی می کنیم:
اطمینان پیدا کردن از شارژ شدن باتری
جدا کردن کابل های باطری
تمیز کردن پایانه های باتری
اتصال ترمینال های مولتی متر به قطب مثبت و منفی باتری
فشردن سوئیچ تست با حدود 10 ثانیه
در این مرحله اگر تستر عدد 9 ولت یا پایین ‌تر را نشان بدهد، به این معنی است که باتری مناسب نبوده و نیاز است که حتماً جایگزین شود.
روش های دیگری هم وجود دارد که سیستم ارزشمند و مهم باتری خودرو مورد بررسی قرار بگیرد، تا از شکست های قری بالوقوع جلوگیری شود؛ چرا که وجود نقص در سیستم باتری بدون هشدار است.

تست باتری ماشین بدون مولتی متر

ممکن است همه افراد مجهز به دستگاه تستر یا مولتی متر نباشند، اما نیاز است که به شکل مرتب باتری ها مورد بررسی قرار بگیرند تا از کارکرد صحیح خودرو مطمئن گردید. در نتیجه بهتر است با نحوه تست باتری ماشین بدون مولتی متر و ابزار خاص نیز آشنا شوید.
در صورتی که قصد دارید باتری ماشین را بدون استفاده از ابزارها تست کنید در ابتدا باید خودرو را روشن کنید و با روشن کردن چراغ های نور بالای جلو، سیستم برق خودرو را آزمایش نمایید. توجه به برخی از نکات کمک می ‌کند تا کیفیت باتری را متوجه شوید که در ادامه چند مورد آن را بررسی می کنیم:
در صورتی که چراغ ها کم نور باشد، به این معنی است که باتری خودرو در حال خالی شدن بوده یا شارژ بسیار کمی دارد.
در صورتی که چراغ ها کم نور باشد، این مفهوم را می رساند که باتری خودرو شارژ بسیار کمی داشته یا در حال خالی شدن است.
در صورتی که دور موتور را افزایش دهید، نور چراغ ها بیشتر گردند، بدین معنی است که دینام برق تولید می کند؛ اما جریان برق به اندازه کافی نیست و مفهوم آن این است که باتری به درستی شارژ نمی شود.
در صورتی که چراغ ها، روشنایی معمولی داشته باشند و با تغییر دور موتور در میزان نور آنها تغییری ایجاد نشود، به این مفهوم است که سیستم شارژ باتری به طور عادی کار می کند.
در صورتی که تست چراغ های جلو خوب باشد اما مشکلات دیگری در باتری وجود داشته باشد، باید به دنبال مشکل باشید که در حال تخلیه باتری است.
اگر نور چراغ های جلو بیشتر از زمانی باشد که دور موتور بالا است، مفهوم آن تولید جریان بیشتر توسط دینام است که غیر عادی بوده و نتیجه آن هدر رفت انرژی یا اور شارژ می باشد.

سخن آخر

نحوه تست باتری ماشین با مولتی متر بسیار ساده است و با کمی دقت می توانید آن را انجام بدهید. چرا که یکی از مطمئن ترین روش ها برای بررسی صحت و سلامت باتری خودرو است. همچنین در صورت نداشتن مولتی متر یا نداشتن دانش فنی برای کارکردن با این قطعه می توانید بدون کمک آن هم در دوره های زمانی مرتب، باتری خودرو را تست کنید. در صورت انتخاب یک مجموعه معتبر مانند کیهان باتری می توانید در هنگام تهیه باتری مورد نیاز برای خودرو مشاوره تخصصی هم از آنها دریافت کنید، تا در صورت بروز مشکل سریعتر متوجه آن شده و اقدام به رفع آن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

three + three =