تمیز کردن باتری ماشین با جوش شیرین

تمیز کردن باتری ماشین با جوش شیرین

تمیز کردن باطری ماشین با جوش شیرین جزء راهکارهای بسیار ساده است که همه افراد می توانند از آن برای تمیز کردن باتری و جلوگیری از مشکلات مختلف به دلیل تجمع سولفات در ترمینال های باتری شوند. یکی از مهمترین دلایلی که باعث کاهش طول عمر باتری خودرو می شود، موجب اکسیده شدن و سولفات در ترمینال های باتری است که نه تنها از استارت خوردن خودرو جلوگیری می کند، بلکه می تواند به سیستم تهویه هوا و سیستم برق خودرو هم آسیب برساند.

 اگر برای خرید باتری خودرو افراد متخصص و حرفه ای مانند مجموعه کیهان باتری را انتخاب کنید، با یادگیری نحوه تمیز کردن سر باتری ها به شیوه های مختلف با جوش شیرین یا بدون جوش شیرین می توانید سبب افزایش طول عمر باتری های خود و عملکرد بهتر آنها شوید.

مراحل تمیز کردن باتری خودرو با جوش شیرین

زمانی که برای استارت زدن خودرو باید تلاش زیادی کنید، به این مفهوم است که ارتباط بین کابل های برق با باتری به خوبی برقرار نیست. در اغلب مواقع به دلیل سولفاته شدن باتری های خودرو این مشکل ایجاد می شود و مفهوم آن این است که باید باتری را تمیز کنید.

تمیز کردن باتری ماشین با جوش شیرین جزء روش های بسیار سریع و آسان است که به راحتی با کمک این مواد می توانید جرم ها و سولفات ها را از بین ببرید. اما برای دریافت نتیجه بهتر نیاز است که طی چند مرحله این کار صورت بگیرد. در ادامه به بررسی دقیق تر آن می پردازیم:

خاموش بودن خودرو

برای افزایش ایمنی لازم است که ماشین کاملا خاموش باشد، چرا که با منبع تغذیه آن به شکل مستقیم سر و کار دارید.

جدا کردن سر باتری ها

بهتر است کابل های باطری را جدا کنید و در ابتدا کابل منفی و سپس کابل مثبت را بردارید و از سلامت آنها اطمینان پیدا کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل حتماً یک کابل جایگزین نمایید.

بررسی کامل باتری

قبل از شروع به کار باتری را بررسی کنید که هیچ گونه برآمدگی یا ترک خوردگی و تاب خوردگی در آن وجود نداشته باشد؛ چرا که این ها نشانه های خوبی نبوده و باید باتری تعویض شود.

آماده کردن خمیر جوش شیرین

مقدار بسیار کمی از جوش شیرین را در یک ظرف کوچک با کمی آب مخلوط کنید، تا یک خمیر غلیظ به دست بیاید.

استفاده از خمیر جوش شیرین در قسمت های مورد نیاز

خمیر جوش شیرین را بر روی قسمت هایی از ترمینال ها و داخل سر باتری که یک ماده سفید، سبز یا آبی قرار گرفته، بگذارید و با کمک یک مسواک سعی کنید، تمام مواد زائد را از بین ببرید و در صورت نیاز به آن اجازه بدهید تا خمیر جوش شیرین مدتی بر روی محل سولفاته باقی بماند.

استفاده از سمباده در صورت لزوم

بهتر است محل اتصال باتری را به طور کامل تمیز نمایید و با کمک گرفتن از یک سنباده می توانید به شکل بهتری تمام مواد زائد را جدا کنید.

خشک کردن تمامی قطعات

پس از پایان کار بهتر است همه مواد اضافی را با یک حوله یا پارچه تمیز کنید و به طور کامل محل سر باتری و ترمینال ها را خشک نمایید و در نهایت با استفاده از پست های محافظ سر باطری و ترمینال، از سولفاته شدن مجدد باتری تا حد زیادی جلوگیری کنید.

استفاده از گریس نسوز

برای افزایش ایمنی و مقاومت سر باتری و ترمینال ها استفاده کردن از مقداری گریس نسوز ضروری است؛ چرا که از سولفاته شدن در آینده جلوگیری می کند.

آیا جوش شیرین باتری ماشین را تمیز می کند؟

باتری ماشین که یک قطعه بسیار مهم و کاربردی در خودرو است ممکن است در طی واکنش های شیمیایی گاز هیدروژن را آزاد کند. این گاز در مجاورت گرد و غبار رسوباتی را در سر باتری تشکیل می دهد، این رسوبات که در قسمت باتری ها ایجاد شده، به عنوان سولفاته شدن باتری شناخته می شود.

تمیز کردن سولفاته باتری برای افزایش دوام و طول عمر باتری ها ضروری است و شیوه های مختلفی برای آن وجود دارد، یکی از روش هایی که در بین اغلب افراد مورد استفاده قرار می گیرد، جوش شیرین است.

اگر برای شما هم سوال است که آیا جوش شیرین باتری ماشین را تمیز می کند، باید بگوییم بله؛ جوش شیرین توانایی تمیز کردن هرگونه سولفاته از روی سطح باتری ماشین را دارد و در صورت ترکیب با آب به سرعت می تواند با سولفات ها واکنش انجام داده و سبب جدا شدن آنها از سطح باتری گردد.

چگونه باتری ماشین را بدون جوش شیرین تمیز کنیم؟

دریافتیم که تمیز کردن باطری ماشین با جوش شیرین یک کار بسیار دقیق است که هر فرد می تواند برای خودروی شخصی خود این کار را انجام بدهد. اما گاهی اوقات دسترسی به جوش شیرین وجود ندارد و یا افراد به دنبال راه حل های دیگری هستند.

اگر برای شما هم این سوال به وجود آمده که چگونه باتری ماشین را بدون جوش شیرین تمیز کنیم؟ در ادامه به چند روش برای تمیز کردن باتری ماشین بدون استفاده از جوش شیرین می پردازیم:

تمیز کردن باتری با محلول پاک کننده باتری

محلول پاک کننده باتری که در مراکز تخصصی فروش باتری ارائه می گردد، با قدرت بالایی با کمک یک برس می تواند باتری را به طور کامل تمیز کند.

تمیز کردن باتری با استفاده از نوشابه گازدار

استفاده کردن از نوشابه های گاز دار نیز یک راه حل برای تمیز کردن باتری ماشین و  از بین بردن سولفاته است. چرا که گاز نوشابه همانند گاز ایجاد شده توسط جوش شیرین عمل می کند؛ البته باید تمام مراحل ایمنی را رعایت کنید.

آیا سرکه برای تمیز کردن ترمینال های باتری کاربرد دارد؟

سرکه یکی از مواد طبیعی است که با داشتن خاصیت اسیدی قابلیت پاک کنندگی دارد. به همین جهت در هنگامی که باتری ماشین دچار نشت جزئی است، با یک اسید ملایم و خانگی مانند سرکه یا حتی آب لیمو می توانید آن را تمیز کنید.

با ریختن یک قطره سرکه بر روی قسمت سولفات می توانید نتیجه آن را در کمتر از دو دقیقه مشاهده کنید. البته تمیز کردن باطری ماشین با جوش شیرین به نسبت تمام روش ‌های دیگر مناسب تر است.

سخن آخر

تمیز کردن باتری ماشین با جوش شیرین یکی از راهکارهایی است که برای نظافت زیر کاپوت مورد استفاده قرار می گیرد. این روش سبب می شود تا باتری ماشین عملکرد قوی تر و طولانی تری داشته باشد. در نتیجه تمام رانندگان بهتر است با نحوه رسوب زدایی باتری با کمک جوش شیرین آشنا باشند. اما بهتر از همه این موارد، خریدن باتری استاندارد از یک مجموعه معتبر مانند کیهان باتری است که با خیال راحت می توانید از باتری ها استفاده کنید. چرا که با دریافت مشاوره های تخصصی برای نگهداری هر چه بهتر باتری ها، طول عمر آنها افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56 ÷ seven =